Logopedický kufr

Co dětem brání v rozvoji řeči? Nejčastější chyby a jak jim předcházet

Děti se vyvíjejí různým tempem. Některé ve třech letech plynule vyprávějí příběhy, jiné se i v pěti letech vyjadřují pouze krátkými větami nebo nahrazují složitější slova jednoduchými zvuky. Rozvoj řeči je komplexní proces, který ovlivňuje mnoho faktorů – od prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, přes podněty, které dostává, až po individuální dispozice.

Jaké jsou nejčastější chyby v přístupu k rozvoji řeči a jak jim můžete předcházet?

1. Málo příležitostí k mluvení

Dítě se učí řeč napodobováním a aktivním používáním jazyka. Pokud nemá dostatek příležitostí komunikovat, jeho slovní zásoba i schopnost tvořit věty se rozvíjejí pomaleji.

2. Přehnané zjednodušování, nebo naopak příliš složitá řeč

Pedagogové i rodiče často přizpůsobují svou řeč dětem, ale někdy až příliš. Pokud na dítě mluvíme příliš jednoduše („Dáš papu?“), ochuzujeme ho o přirozený kontakt s bohatší slovní zásobou. Naopak příliš složité věty mohou způsobit, že dítě řeči nerozumí a nemá chuť komunikovat.

3. Nedostatek otázek a rozhovorů

Otázky dávají dítěti prostor přemýšlet a formulovat odpovědi. Pokud dospělí kladou jen uzavřené otázky typu „Líbilo se ti to?“ s odpovědí ano/ne, dítě nemá prostor rozvíjet svou řeč.

Zkuste si ve školce povídat o příbězích, které společně čtete. Ptejte se nejen na děj, ale i na pocity postav nebo možné jiné varianty zakončení pohádky.

4. Přílišná korekce chyb

Pokud dítě opakuje slovo nesprávně („já pitla“ místo „já pletla“), přirozená reakce dospělého bývá opravit ho. Neustálé opravování ale může dítě demotivovat a způsobit, že se bojí mluvit.

Jak vypadá správná reakce dospělého při chybě? Měl by zkomolené slovo uvést na pravou míru, říct jeho správnou variantu. Nevyžadovat, aby dítě slovo zopakovalo – stačí zaručit, aby slyšelo správný tvar daného slova. Dítěti tak poskytujeme takzvaný správný řečový vzor.

Důležité je vytvořit ve třídě atmosféru, kde se dítě nebojí mluvit, i když dělá chyby.

5. Nadměrné využívání technologií

Dítěti, které tráví hodiny u tabletu nebo televize, často chybí aktivní řečová interakce. Pasivní příjem informací nenahrazuje skutečný dialog.

6. Nedostatečné propojení řeči s motorikou

Řeč a jemná motorika spolu úzce souvisí. Děti, které mají nevyzrálou motoriku mluvidel, mohou mít problémy s výslovností některých hlásek.

Čím lépe dítě zvládá jemnou motoriku, tím snazší pro něj bude ovládat pohyby mluvidel. Motorika mluvidel a grafomotorika patří mezi nejnáročnější a nesložitější motorické mechanismy ve vývoji celkové motoriky.

7. Přehlížení řečových obtíží

Řada rodičů i pedagogů věří, že dítě „z toho vyroste“. Některé vývojové nedostatky však mohou přetrvávat a komplikovat dětem nejen komunikaci, ale i budoucí školní docházku.

V takových případech je vhodné doporučit rodičům konzultaci s logopedem.

Sdílejte nás dál!